CUVÂNT BUN

Dintru īnceput omul a năzuit spre bine, spre adevăr şi frumos şi spre tot ceea ce este dumnezeiesc. Adeseori se spune că idealurile binelui, adevărului şi frumosului, sunt răsfrângeri ale dumnezeirii īn suflete. Cele mai frumoase şi īnălţătoare opere de artă au apărut şi s-au dezvoltat sub scutul binecuvântat al religiei iar cultura europeană este o cultură cu fundament profund creştin. Din cele mai vechi timpuri "arta apare īn vecinătatea şi īn slujba religiei". Religia īl revelează pe Dumnezeu drept adevărul, iubirea, sfinţenia şi perfecţiunea absolută. In artă Il descoperim pe Dumnezeu sub chipul frumosului absolut. Emoţiile religioase şi estetice īl fac pe om mai aproape de cer. Religia a fost dintotdeauna protectoarea artei. Din colaborarea lor au rezultat nenumărate opere monumentale: catedrale, biserici, mânăstiri, şcoli, biblioteci, muzee etc. Citadelă a credinţei şi a culturii, cetatea Târgoviştei este renumită nu doar pentru că aici a fost vreme de aproape trei secole capitala Ţării Româneşti, nici doar pentru vestitul său Turn al Chindiei sau pentru Curtea Domnească, ci şi pentru ceea ce creştinii de aici au creat īn numele lui Dumnezeu convinşi fiind că frumuseţea este un alt nume al Creatorului, fără de care nimic din ceea ce este trainic, nobil şi frumos nu poate exista...

Foarte aproape de Târgovişte, se găseşte Mânăstirea Viforâta, o altă bijuterie a artei eclesiastice din Ţara Românească, care alături de alte mănăstiri, precum Mânăstirea Dealu, Mânăstirea Stelea, Mânăstirea Nucet, etc. īntregesc patrimoniul cultural bisericesc al acestor meleaguri pline de istorie. Aceste monumente de artă bisericească reprezentative ale Arhiepiscopiei Târgoviştei, unele dintre ele deja restaurate, iar alte īn curs de restaurare, se constituie īntr-o frumoasă mărturie a bogăţiei vieţii spirituale şi culturale de pe aceste plaiuri īncărcate de istorie, cultură, civilizaţie şi trăire īn adevăratul duh al Ortodoxiei.

NIFON

Arhiepiscopul şi Mitropolitul Târgoviştei